Karacasu’da Festival Coşkusu…

0

Karacasu Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu 31.Karacasu Afrodisias Kültür Sanat ve Tanıtım Festivali bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Açılış programı 25 Ağustos Cumartesi eski belediye binası önünde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Aydın Büyükşehir Belediyesi Bayan Mehteran Takımı’nın gösterileriyle devam etti. Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı’nın ev sahipliğindeki festival  açılış törenine Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı,İlçe Jandarma Komutan Vekili Bçvş. Yılmaz Sinan,İlçe Emniyet Amiri Yuşa Kılıçarslan,Belediye Meclis Üyeleri Erdinç Gümüş,Sevgi Kulcu Öncü,İbrahim Kayahan,Nuri Öncü ,AK Parti İlçe Başkanı Fuat Meriç,CHP İlçe Başkanı Mesut Büyükgümüş,MHP İlçe Başkanı Zeki İnal,İYİ Parti İlçe Başkanı Hasan Dinç,Esnaf Odası Başkanı Sefa Töz,Karcasu Esnaf Kooperatifi Başkanı Recep Karataş,Şoförler  Odası Başkanı Adnan Tuncer,Karacasu Vakfı Başkanı Mutlu Kasapoğlu,Karacasu Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Dilmen,Karacasu Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Bülent Eriklioğlu ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.Bayan Mehteran Takımının gösterilerinin ardından Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı konuşma yaptı. Büyükyapıcı, “Afrodisias bizim için çok önemli. Afrodisias ören yerimiz, UNESCO Dünya Miras listesinde. Biz de bunu çok iyi değerlendirmek istiyoruz. Bu ören yerini yerli turistimiz çok fazla miktarda bilmiyor. Bizim de bu etkinliklerimizi yapma amacımız da bu hedefler doğrultusunda. Festivalimizin adı da bu yüzden Afrodisias Festivali oldu.Festivalimiz ilçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Karacasu’da toprak ustası olan ve kendi heykelini yaparak dikkatleri üzerine çeken Hamdi Kirişçi’ye, Karacasu Turizm Derneği adına Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı ve Kaymakam Güher Sinem Büyüknalçacı  tarafından  plaket verildi.Karacasulu gençlerden oluşan zeybek gösterisi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisi katılaımcılardan büyük alkış aldı.Karacasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın katkılarıyla hazırlanan 8.5 metrelik pide Karacasulu pide ustaları tarafından sergilenip vatandaşlara ikram edildi.Karacasu Kültür Merkezi’nde Tuğçe Tunçal Resim Sergisi ise yoğun bir katılımla halkın  beğenisine sunuldu.Stantların gezilmesi ve seramik gösterileriyle devam eden festival, akşamına düzenlenen konserde Yüksek Sadakat  Grubu,sahne performansları  ve şarkıları ile hayranlarını coşturdu.Konser sonunda Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı  rock grubuna teşekkür ederek çiçek takdim etti.

736 YILLIK GELENEK DEDEBAĞ KEŞKEK HAYRI

Asırlardır devam eden her yıl binlerce kişinin katıldığı  Cuma Mahallesi Cami ve Kur-an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde 736 yıllık Dedebağ  Keşkek Hayrı’nda bin 200 kilogram et ve bin 200 kilogram buğday ile yapılan 70 kazandan oluşan yaklaşık 3 ton keşkek, misafirlere ikram edildi. Düzenlenen hayıra Aydın Vali Vekili Mustafa Hulisi Arat, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Güney, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, siyasi parti temsilcileri, ilçe dışından gelenlerle birlikte yaklaşık 20 bin vatandaş katıldı. Etkinlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un mesajı da okundu. Katılımın her yıl daha da arttığı ve bu yıl 20 bin civarında bir katılım olduğu gözlendi. Genç-yaşlı, uzak-yakın demeden Karacasu’da oturan ya da merak edip gelen binlerce insanın sabahın erken saatlerinde kuyruk oluşturduğu organizasyonda belediye olarak çevre düzenlemesi ve organizasyonun gerçekleştirilmesi anlamında destek sağladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, “Karacasu’yu seven insanların maddi katkılarıyla ve onların emekleriyle bu hayır 736 yıldır yapılıyor. Halkımız bütçe olarak katıldığı gibi emek anlamında da destek oluyor. Akşamdan etlerin ayrılmasından, keşkeğin dövülmesine kadar gönüllü vatandaşlarımız çalıştılar. Ayıklanan etler buğdayla karıştırılarak sabaha kadar dövüldü ve keşkeğimiz oluştu. Burada turşumuz ve buğday ekmeğimiz ile beraber halkımıza ikram edildi.Emeği geçen ve katılan tüm vatandaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

VOLKAN KONAK KARACASULULARI COŞTURDU

31.Karacasu Afrodisias Kültür Sanat ve Tanıtım Festivali’nin finalinde şivesi ve kendine has yorumu ile sevenlerinin gönlünde taht kuran Volkan Konak sahne aldı. Karacasu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen konserde,  önce Karacasulu sanatçımız Ozancan Demir’in performansının ardından sahne alan usta sanatçı Volkan Konak kendisini izleyen binlerce kişiye eğlenceli bir akşam yaşattı.Konsere katılarak Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı ile birlikte halkı selamlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Karacasu’da yapmış olduğu projelerini anlattı.Başkan Çerçioğlu, Karacasu’ya müjdeyle geldiğini belirterek,”Toplam 4,5 yıl içinde Karacasu’ya toplam 48 milyon liralık yatırım yaptık. Değerli Karacasulular, Karacasu’yun 40 yıldır almadığı hizmeti 4,5 yılda Mustafa Büyükyapıcı başkanla birlikte yaptık. Dile kolay 48 milyon ama bir bu kadar daha yapmaya söz veriyoruz önümüzdeki 5 yıl içinde. Elim boş gelmedim Karacasu’ya. Müjdelerle geldim. Yüzme havuzumu kısa bir süre sonra çocuklarımızın ve sizlerin hizmetine açıyoruz. Sizleri de açılışımıza bekliyoruz.”dedi.Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı desteklerinden ve Karacasu’ya yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ederek,çiçek takdim etti.İzmir Marşı eşliğinde sahneye çıkan Volkan Konak, birbirinden güzel şarkılarıyla sevenlerine unutulmaz bir gece yaşattı. Konak, izleyicilerini hem hüzünlendirdi, hem de eğlendirdi.Gecede Karacasu Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Bülent Eriklioğlu  ve Karacasu Esnaf Odası Başkanı Sefa Töz ünlü sanatçıya çeşitli hediyeler verdiler.Havai Fişek gösterilerinin ardından Volkan Konak Karacasulu hayranlarını sevilen türküleriyle coşturdu.

Paylaş: