Afrodisias Bölge Gazetecilerine Tanıtıldı…

0

UNESCO Dünya Kalıcı Mirası Listesi’ne girmesinin ardından bilinirliği giderek artan Afrodisias, düzenlenen programla İzmir, Denizli, Muğla ve Aydın’dan gelen gazetecilere tanıtıldı.  Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger tarafından 2018’in Afrodisias yılı ilan edilmesinin ardından gerçekleştirilecek çalışmaların ilk ayağını oluşturan program, tarihi mekanda verilen kahvaltı ile başladı. Programa Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Buharkent Kaymakamı Cafer Kaymakçı, Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı Cumhuriyet Savcısı Zuhal Solmaz, , ADÜ Rektörü Cavit Bircan, ADÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Genel Sekreter Mustafa Aslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Karacasu MYO Müdürü Bilge Doğanlı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, Aydın Gazeteciler Başkanı Semra Şener ile İzmir, Muğla, Denizli ve Aydın’dan 100’e yakın gazeteci katıldı. Kahvaltının ardından antik tiyatroda bir tören düzenlendi .İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz’ın açılış konuşmasının ardından Aydın Anıtlar Kurulu Bölge Müdürü Mehmet Yılmaz, adını güzellik tanrıçasından alan Afrodisias Antik kentinin milattan önce 1. yüzyıla dayanan tarihçesini anlattı.

“GAZETECİLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR”

Afrodisias’ın önemine değine değinen Aydın  Valisi  Yavuz Selim Köşger yaptığı konuşmada, Afrodisias gibi tarihi mekanların tanıtımında yerel gazetecilere büyük iş düştüğünü belirterek,2018 yılını Afrodisias Yılı ilan ettik. GEKA’dan antik kentlere yönelik olarak önemli bir kaynak ayırdık. Erişim ve tanıtım sorunlarını gidermek istiyoruz. Bu yörenin gazetecileri tanısın, sizlerin vasıtasıyla yakın çevreye burayı tanıtmak istiyoruz. Bugün icra ettiğimiz bu çalışma bu projenin bir ayağı. Biz sahiplendiğimizde ona herkes değer verecek. Bu anlamda sizlere büyük iş düşüyor. Bu işe gönlümüzü katmamız lazım. Bu ülke hepimizin. Bu ülke eşi benzeri olmayan bir potansiyele sahip” dedi.Program Adnan Menderes Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Soprano Olcay Şahin ve öğrencileri müzik ziyafeti sundu. Rehberler eşliğinde Afrodisias’ın bütün bölümlerini gezen gazeteciler ilginç Afrodisias öykülerini dinlemenin keyfini yaşadı. Afrodisias’taki program gazetecilerin Afrodisias ören yerini gezmesi ardından Karacasu’nun meşhur Kahvederesi Yaylası’nda sohbet ve ikramlarla son buldu.

ENGELSİZ KUR’AN KURSU AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlçemizde Süleyman Rüşdi Camii ve Merkez Kız Kur’an Kursu açılışı gerçekleştirildi.İlçe Müftüsü Murat Han Aksoy’un açılış konuşmasını yaptığı törende “ Bu açılmış olan Engelsiz Camii ve Kur’an Kursumuz birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan tarihi değerlerimizden Karacasu ilçemiz için büyük bir kazanımdır.Engelli kardeşlerimiz için bu projeyi başlattık ve tamamladık.Bu açılışımıza katılıp bizleri onurlandıran Aydın Valimiz Yavuz Selim Köşger’e,bu çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı’ya,çevre düzenlemesinde bizlere katkıda bulunan Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı’ya ve tüm katkıda bulunan hayırseverlerimize sizlerin aracılığı ile teşekkür ediyorum.Engelsiz camimiz ve Kur’an Kursumuz Karacasuyumuza hayırlı olsun” dedi.

Paylaş: